Zawód jak każdy inny? Zdecydowanie nie!
Z pewnością nie jest to zawód dla leniwych, ponieważ praca geodety to nie tylko praca za biurkiem. Konieczna jest również praca terenowa i pomiary i nie ważne czy pogoda dopisuje czy też nie. To zresztą dyskwalifikuje osoby, które mają problemy zdrowotne np. z plecami.
Poza powyższymi przeciwwskazaniami są jeszcze inne kwestie, które mogą być istotne. Przed wszystkim geodezja to przedmiot ścisły, z dużą ilością matematyki i obliczeń na poziomie matematyki wyższej. Co również stanowi pewną barierę dla umysłów czysto humanistycznych. Generalnie zawód geodety o ile dobrze płatny i stabilny, wymaga jednak pewnego zestawu cech, aby się w nim skutecznie odnaleźć.
Praca geodety
Trudna sprawa a tą geodezją, bo w sumie jest bardzo potrzebna, ale tak naprawdę ciężko dostrzec bezpośrednie skutki pracy geodetów. Wszystko dzieje się, że tak powiem, za plecami i czasami tylko można dostrzec geodetów przy pomiarach. Co tak w sumie robią geodeci?
A no geodeci mierzą i robią wszelkiej miary pomiary powierzchni płaskich i nie tylko. Wymierzają rozmiar naszej działki, sprawdzają czy dom stoi tam gdzie powinien wg planów. Asystują przy dużych inwestycjach i budowie dróg, czyli wszędzie tam, gdzie się coś buduje. A robią to żeby to wymierzyć i nanieść na mapę.
Typy geodezji
Geodezja posiada tyle odmian i rodzajów, że ciężko czasami po samej nazwie domyśleć się czym dany dział się zajmuje. Mamy np. astronomia geodezyjna, albo teledetekcja. To wszystko zawiera się w głównym dziale geodezji, którą dzielimy na wyższą i niższą. I jak sama nazwa wskazuje ta niższa jest prostsza i zajmuje się bardziej przyziemnymi pomiarami i wyliczeniami.
Co do geodezji wyższej to tutaj już bierze się pod uwagę np. kulistość Ziemi, co dla szarego zjadacza chleba wydaje się bardzo trudne do obliczenia, to dla wykształconego geodety jest pestką.
Mamy również geodezje leśną, rolną, górniczą...