Kilka porad o wspinaczce górskiej

zenia elementów. Jeden z podstawowych składników sprzętu wspinaczkowego i speleologicznego, najczęściej fragment układu asekuracyjnego. Karabinek z technicznego punktu widzenia jest łącznikiem. Nazwa pochodzi od zamykanego haka

Kilka porad o wspinaczce górskiej

O karabinku wspinaczkowym

Karabinek ? podłużny, zbliżony rozmiarem do dłoni, metalowy pierścień z otwieranym zamkiem na jednym boku, służący do szybkiego i skutecznego połączenia elementów. Jeden z podstawowych składników sprzętu wspinaczkowego i speleologicznego, najczęściej fragment układu asekuracyjnego. Karabinek z technicznego punktu widzenia jest łącznikiem.

Nazwa pochodzi od zamykanego haka, na którym kawalerzyści odwieszali karabinki (z niemieckiego: karabinerhaken).

Typowy karabinek wspinaczkowy jest wykonywany ze stopów aluminium lub tytanu i cechuje się niską masą (rzędu kilkudziesięciu gramów) przy jednoczesnej dużej wytrzymałości mechanicznej.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karabinek_(wspinaczka)


Jaką formę wspinaczki wybrać?

Istnieją różne oblicza wspinaczki. Można wybrać wspinaczkę wysokogórską, niebezpieczną, ale dostarczającą uprawiającym ją osobom wielu wrażeń. Można zdecydować się na zdobywanie wielkich ścian, jednak wymaga to odpowiedniego sprzętu wspinaczkowego. Bardzo popularna jest również wspinaczka skałkowa, która jest trochę łagodniejsza w formie i mogą ten sport uprawiać nawet dzieci, oczywiście pod opieką dorosłych. Dla wielu osób sport ten jest jednak dość nieobliczalny i przeznaczony dla osób lubiących ekstremalne przeżycia. Pomimo to, że jest to z pewnością niebezpieczna dziedzina sportu, staje się ona coraz bardziej popularna przede wszystkim z uwagi na to, że istnieją naprawdę dobre sprzęty zwiększające bezpieczeństwo podczas wspinania.


Kilka podstaw

Wspinacze najczęściej wspinają się na kamienie, skałki, czy góry zbudowane z różnego rodzaju skały: piaskowca, zlepieńca, wapienia, łupka czy granitu.

Alternatywą dla naturalnych form skalnych są sztuczne obiekty wspinaczkowe, służące jako miejsce treningu, a także ? coraz częściej ? areny zawodów. Z braku takich miejsc, zainteresowanie wspinaczy wzbudzają również murki, ściany budynków, pomniki, mosty ? ten rodzaj wspinania znany jest jako urban climbing lub buildering.

Ze względu na kąt nachylenia (nastromienie), teren wspinaczkowy może być połogi, pionowy, przewieszony, a nawet stanowić sufit (przez wspinaczy określany mianem dachu).

Trudności pokonywanego terenu opisuje się skalą trudności, a przebieg drogi wspinaczkowej za pomocą opisu drogi (tzw. topo).

Najczęściej wspinaczka odbywa się w górę, przemieszczanie się w poziomie nazywamy trawersowaniem.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wspinaczka#Teren_dzia.C5.82ania



© 2019 http://centrumfinansowe24.com.pl/