Kilka słów o wodzie, ekologii i oszczędzaniu

y życia na Ziemi. Z perspektywy biochemii jest niezwykle interesującym obiektem badania, bo ma wyjątkowe właściwości. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak woda jest niezbędna, jednak czy pamiętamy o tym na co dzień? W naszym kraju

Kilka słów o wodzie, ekologii i oszczędzaniu Zainteresowany tematem przydomowej oczyszczalni? Więcej dowiesz się tu:

Polski problem - deficyt wody

Woda - najistotniejsza substancja na świecie. Bez niej nie byłoby życia na Ziemi. Z perspektywy biochemii jest niezwykle interesującym obiektem badania, bo ma wyjątkowe właściwości. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak woda jest niezbędna, jednak czy pamiętamy o tym na co dzień?

W naszym kraju jest deficyt wody. Z powodu osuszania bagien, wycinania drzew, nic jej nie kumuluje. Stan jest katastrofalny - nasze wodne zasoby są jednymi z najniższych w Europie i porównywalne z zasobami Egiptu.


Najważniejsza jest trawa

Przed przejściem do szczegółowego rozplanowania ogrodu, warto się zastanowić nad podstawą - czyli trawnikiem.

Nie zwracając uwagi na sprawy dotyczące gatunków trawy ( a jest tego trochę), głównie należy podjąć decyzję - trawa z rolki, czy tradycyjnie wysiana? Wcale nie jest łatwo podjąć decyzję. Chyba najwięcej zależy od tego, czy jesteśmy wystarczająco cierpliwi, by poczekać na to, aż rośliny wykiełkują z nasion, czy też chcemy od razu cieszyć się gotowym trawnikiem. kolejną bardzo ważną sprawą jest koszt - darń jest dość sporym wydatkiem, ponieważ wiąże się nie tylko z kosztem wynikającym z zakupu rolek - mają one specyficzne wymagania i zanim zostaną rozwinięte, trzeba odpowiednio przygotować glebę, używając specjalnych nawozów. Jest to dość pracochłonne, dlatego firmy ogrodnicze mają taką usługę w swoim cenniku wyszczególnioną osobno. Jeżeli liczymy na to, że przy zakupie trawy z rolki, ktoś ją nam gratis "zainstaluje", to możemy się przeliczyć. Przy ustalaniu budżetu na ogród, warto wziąć takie rzeczy pod uwagę.


Dom energooszczędny - definicja

Dom niskoenergetyczny ? obiekt, który cechuje niższe niż w przypadku tradycyjnego budownictwa zapotrzebowanie na ciepło. Nazywany jest też domem energooszczędnym.

Zapotrzebowanie na ciepło dla domu niskoenergetycznego kształtuje się na poziomie od 30 do 60 kWh/ (m??rok). W przypadku budynku tradycyjnego wzniesionego zgodnie z obowiązującymi przepisami wartość ta wynosi od 90 do 120 kWh/ (m??rok). Dom pasywny potrzebuje poniżej 15 kWh/ (m??rok).

Obiekty wznoszone w standardzie domu niskoenergetycznego mają dobrą izolację przegród zewnętrznych i okna o niskim współczynniku przenikania ciepła.

Szczególną uwagę poświęca się miejscom, w których na skutek przerwania ciągłości izolacji cieplnej mogą tworzyć się tzw. mostki termiczne. Nie stosuje się w nich okien połaciowych.

Stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury budynku jest z reguły niższy niż w tradycyjnych obiektach.

Pomieszczenia są tak usytuowane, by można było korzystać z energii słonecznej do ich dogrzewania i oświetlania (tzw. ogrzewanie pasywne).

Stosuje się wyłącznie wentylację mechaniczną z rekuperacją, aby wykorzystywać ciepło zawarte w powietrzu usuwanym na zewnątrz jako urządzenie dodatkowe stosuje się gruntową czerpnię powietrza.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dom_niskoenergetyczny



© 2019 http://centrumfinansowe24.com.pl/