Kłopoty z układem pokarmowym- jakie badania, jaki lekarz?

tym.Krótko o historii endoskopii w WikipediiJuż w czasach starożytnych ówcześni lekarze starali się zaglądać do dostępnych wzrokowi ludzkiemu obszarów ciała. Należą do nich jama ustna i gardło, nos, ucho, pochwa i częściowo odbyt

Kłopoty z układem pokarmowym- jakie badania, jaki lekarz? Badania endoskopem na przykład zazwyczaj nie należą do rzeczy przyjemnych, ale są dobrą drogą do szybkiego rozpoznania poważnych problemów z układem pokarmowym. Dzisiaj właśnie o tym.

Krótko o historii endoskopii w Wikipedii

Już w czasach starożytnych ówcześni lekarze starali się zaglądać do dostępnych wzrokowi ludzkiemu obszarów ciała. Należą do nich jama ustna i gardło, nos, ucho, pochwa i częściowo odbyt (w pismach Hipokratesa znajdują się opisy anoskopii ? oglądanie odbytu jak i operacji w tym rejonie wykonywanych pod kontrola anoskopów). Źródłem światła było światło słoneczne odbite od lustra. Współczesną pochodną owych technik jest lusterko czołowe laryngologa.

Pierwsze urządzenia celowo wykonane w celu endoskopii powstały w początkach XIX w. Filip Bozzini (1773-1809) we Frankfurcie wykorzystał światło lampy gazowej w celu oświetlenia badanych endoskopem narządów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endoskopia


Badania układu pokarmowego

Diagnoza chorób układu pokarmowego jest dość skomplikowana i bez odpowiednich badan ciężko czasami powiedzieć cokolwiek o stanie zdrowia pacjenta. Badania krwi potrafią być pomocne, aby wskazać lekarzowi dalsze badania.

Zwykle ostateczna diagnoza następuje po wykonaniu badań endoskopowych. Kolonoskopia i gastroskopia nie należą do badań przyjemnych, ale czasami najzwyczajniej w świecie trzeba.


Kolonoskopia jako metoda badania - Wikipedia

Kolonoskopia ? metoda badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Polega ona na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika zakończonego kamerą i przesłaniu obrazu na zewnątrz. Do tego celu służy giętki instrument zwany kolonoskopem, który jest zbudowany podobnie jak fiberoskop służący do diagnostyki górnego odcinka przewodu pokarmowego. Podczas kolonoskopii możliwe jest też pobieranie wycinków błony śluzowej jelita grubego do badań histopatologicznych, a także wykonywanie drobnych zabiegów, np. usuwanie pojedynczych polipów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolonoskopia



© 2019 http://centrumfinansowe24.com.pl/