Komu i dlaczego potrzebni są geodeci

ić, jest rozróżnienie na geodezję wyższą oraz niższą. Mianem tej pierwszej określa się naukę wykonującą pomiary na znacznie większych obszarach, w których należy uwzględnić kulistość Ziemi. Natomiast geodezją mniejszą nazywa się w

Komu i dlaczego potrzebni są geodeci

Poszczególne dziedziny geodezji


Geodezja, będąca dziedziną kilku różnych nauk, dzieli się na poszczególne podkategorie. Jednym z podziałów, który można wyodrębnić, jest rozróżnienie na geodezję wyższą oraz niższą. Mianem tej pierwszej określa się naukę wykonującą pomiary na znacznie większych obszarach, w których należy uwzględnić kulistość Ziemi. Natomiast geodezją mniejszą nazywa się wykonywanie pomiarów na mniejszej powierzchni. Inne podziały są wyróżniane ze względu na kilka czynników, takich jak rodzaj i cel pomiarów. Rodzaj pomiarów dzieli się na dwie odgałęzienia ? poziome i pionowe, a przykładowymi celami mogą być pomiary miejskie lub górskie. Ostatni wyodrębniony podział geodezji jest ze względu na wykorzystywane narzędzia i stosowane metody.


Geodezja jako nauka


Geodezja z pewnością może być zaliczana do nauk, ponieważ jest jedną z wielu dziedzin geografii. Geodezja ma wiele wspólnego nie tylko z geografią, ale także z naukami technicznymi, tak też jest sklasyfikowana w Polsce ? jako nauka techniczna z elementami geografii oraz kartografii. Oznacza to, że dostępne są szkoły zawodowe oraz techniczne oferując uczniom taki kierunek. Świadczy to o przydatności oraz użyteczności geodezji dla społeczeństwa. Jest to prężnie rozwijająca się nauka, przyciągająca coraz więcej zainteresowanych nią osób. Słusznie geodezja jest uważana za naukę łączącą kierunki techniczne z geograficznymi, dającą spore możliwości rozwoju w tych rozległych dziedzinach naukowych.


Narzędzia potrzebne w geodezji


Narzędzia wykorzystywane w każdej nauce technicznej muszą spełniać odpowiednie wymagania, aby właściwie pełniły swoją funkcję. Nie powinno więc dziwić, że to samo dotyczy narzędzi wykorzystywanych w geodezji. Jest to szereg wysoko wyspecjalizowanych przyrządów, niezbędnych do dokonywania precyzyjnych pomiarów. Przykładowymi narzędziami używanymi w geodezji są, między innymi, tachimetr, używany do pomiaru kątów poziomych i pionowych oraz tyczka geodezyjna, która służy do oznaczania danego punktu. Geodeci w swojej pracy używają także statywów, na których montują urządzenia pomiarowe. Wszystkie te przyrządy muszą być skonstruowane bez żadnych usterek technicznych, żeby wskazywane przez nie wartości były bezbłędne.



© 2019 http://centrumfinansowe24.com.pl/