Sztukateria na elewację

omowych pomieszczeń, ale też w celu zatuszowania różnego rodzaju zabrudzeń i uszkodzeń powierzchni ścian, na których umieszczana jest sztukateria. Widać więc, że domowa sztukateria może być wykorzystywana na co dzień nie tylko w c

Sztukateria na elewację

Codzienne wykorzystywanie domowej sztukaterii

Domowa sztukateria może być wykorzystywana w bardzo praktyczny sposób. Przydaje się ona nie tylko w celu ozdobienia różnych domowych pomieszczeń, ale też w celu zatuszowania różnego rodzaju zabrudzeń i uszkodzeń powierzchni ścian, na których umieszczana jest sztukateria. Widać więc, że domowa sztukateria może być wykorzystywana na co dzień nie tylko w celach powiązanych ze sztuką, ale też w celach typowo domowych. Dlatego wydaje się, że domowa sztukateria ma szansę stawać się jeszcze bardziej popularna i jeszcze częściej trafiać na powierzchnie ścian różnych domowych pomieszczeń. Jednocześnie trzeba przyznać, że sztukateria sama w sobie potrafi być bardzo trwała, dlatego jej umieszczanie na domowych ścianach jest bardzo dobrą inwestycją i może być polecane wszystkim właścicielom domów.


Sztukateria i kilka faktów z Wikipedii

Sztukateria ? stiuki i inne elementy dekoracyjne (np. putta, ornamenty, gzymsy wewnątrz pomieszczeń) wykonane z gipsu lub żywicy poliestrowej, często odlewane i montowane do podłoża (do ścian, sufitów). Stosowane w architekturze od starożytności, upowszechniły się w okresie renesansu i baroku.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sztukateria


Terminem baza określa się także inne

Baza ? dolna część, podstawa kolumny, pilastra lub filaru stosowana w porządkach architektonicznych. W starożytności nie występowała tylko w porządku doryckim, w którym trzon kolumny spoczywał bezpośrednio na stylobacie. Klasyczną bazę tworzy płyta otoczona wyprofilowanymi, kamiennymi wałkami zwanymi torusami, które były rozdzielone trochilusem (wklęską). Dolny torus był z reguły większy. Zazwyczaj baza leżała na niewielkiej kamiennej płycie ? plincie. Terminem baza określa się także inne kombinacje tych elementów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Baza_(architektura)



© 2019 http://centrumfinansowe24.com.pl/