szybalski-stomatologia.pl

tak silny, że czasami uniemożliwia nam odbycie wizyty, powinniśmy przyjrzeć się mu z bliska. Sprawdźmy, czy przypadkiem nie zmagamy się z dentofobią. Daje ona sporo charakterystycznych objawów. A na pewno sami potrafimy odróżni

szybalski-stomatologia.pl szybalski-stomatologia.pl

Niby to normalne, że stomatolog wywołuje w nas pewne przerażenie, bo gdy rozmawiamy na ten temat ze znajomymi, okazuje się, że wszyscy tak mają, ale jeśli jednak ten lęk jest tak silny, że czasami uniemożliwia nam odbycie wizyty, powinniśmy przyjrzeć się mu z bliska. Sprawdźmy, czy przypadkiem nie zmagamy się z dentofobią. Daje ona sporo charakterystycznych objawów. A na pewno sami potrafimy odróżnić zwykły stres od paraliżującego lęku będącego symptomem fobii. Z "normalnym" lękiem przeważnie jakoś sobie radzimy. Gabinet dentystyczny co prawda trochę nas przeraża, ale jakoś przekraczamy jego próg, sadowimy się na fotelu, a gdy lekarz wstrzykuje nam środek znieczulający, potem jakoś samo to wszystko idzie. W przypadku dentofobii to wszystko byłoby dla nas nie do pomyślenia. Od momentu wejścia do gabinetu z naszym umysłem i ciałem zaczęłyby się dziać niewyobrażalne rzeczy, które mogłyby doprowadzić nawet do utraty przytomności lub biegunki. Sami zastanówmy się więc, czy dentysta rzeczywiście wywołuje u nas aż tak silne objawy. Jeżeli tak jest - koniecznie zgłośmy się z tym problemem do dobrego terapeuty.

Chociaż dentysta wielu z nas kojarzy się z najgorszymi męczarniami, to musimy sobie zdawać sprawę z potęgi profilaktyki i przynajmniej raz na pół roku wybrać się do gabinetu dentystycznego. Stare polskie porzekadło mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć i w tym także kontekście ma ono swoje zastosowanie. Regularne wizyty stomatologiczne pozwolą na wykrycie próchnicy, ubytków czy problemów dziąseł, zanim staną się one ogromnym problemem i przysporzą nam wiele bólu oraz będą nas słono kosztować. Gabinet dentystyczny to nie tylko miejsce, w którym leczy się ubytki, ale też miejsce, w którym można uzyskać porady jak dbać o zdrowe zęby i wystrzegać się tego, co nam nie służy. Dentysta poradzi nam jak odpowiednio szczotkować zęby oraz jaką pastę wybrać. Podpowie także jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej czy też jak i kiedy używać nici dentystycznych. Warto te rady wziąć sobie do serca, bo ludzkie zęby nie odrastają, więc jeśli nie będziemy o nie dbać regularnie, utracimy je bezpowrotnie i będziemy skazani na drogie zamienniki czyli protezy.

Wszyscy dobrze wiemy z czym kojarzy się gabinet dentystyczny. Trzeba tam pójść, zapisać się w kolejkę, potem, gdy wreszcie przyjdzie czas wizyty, usiąść w fotelu (skądinąd wygodnym), poddać się nieprzyjemnemu (mówiąc delikatnie) zabiegowi, a potem jeszcze za to niemało zapłacić. Polska zajmuje niestety wysokie miejsca w rankingach państw europejskich, jeśli chodzi o problemy z uzębieniem. Winą za taki stan rzeczy obarcza się problemy z dostępnością do opieki dentystycznej, ceną wizyty u stomatologa, czy wycofanie gabinetów ze szkół. Przyszły dentysta kształci się pięć lat, potem jest zobowiązany odbyć jeszcze roczny staż, gdzie zarabia około 1000 zł miesięcznie. Przeciętne zarobki dentysty trudno oszacować, gdyż poza pracą na etacie, leczy on jeszcze w prywatnych gabinetach. Szacuje się, że zarabia średnio około 4600 zł. Zarobki te, i to ile za wizytę się płaci, to i tak niewiele, w porównaniu z tym, jak ważne jest zdrowie jamy ustnej. Chore zęby bolą, wyglądają nieestetycznie, a poza tym, mają nawet zły wpływ na zdrowie organów wewnętrznych. Dzieje się tak dlatego, że bakterie namnażające się w chorym zębie wędrują do organów takich jak żołądek, płuca i tam powodują problemy zdrowotne.

Dentofobia jest tym typem fobii, który potrafi dosłownie zrujnować życie. Na pewno bardzo dobrze o tym wiemy, jeżeli sami się z nią zmagamy. Liczne próby uświadomienia sobie, że gabinet dentystyczny jest taką samą placówką medyczną jak inne, kończą się brakiem jakichkolwiek efektów, przez co coraz bardziej zaniedbujemy swoją jamę ustną. A stąd już prosta droga do nabawienia się poważnych chorób i przypadłości. Jeżeli więc chcemy tego uniknąć, musimy stawić czoła swoim problemom i zrobić wszystko, by dentysta przestał nas przerażać. Skoro jednak do tej pory nie udało nam się zwalczyć samodzielnie tego problemu, oznacza to, że powinniśmy zgłosić się z nim do odpowiedniego specjalisty. Skierujmy więc swoje kroki do dobrego psychoterapeuty. Poszukajmy takiej osoby w naszym mieście i zacznijmy regularnie uczęszczać na terapię. To z niej wszystkiego się dowiemy. Odkryjemy, dlaczego stomatolog wywołuje u nas te niepokojące objawy i nauczymy się radzić sobie ze stresem oraz lękiem. Oczywiście to wszystko wymaga czasu, ale warto go poświęcić, by móc później ze spokojem dbać o swoje zęby.

30 lat temu w każdej szkole był gabinet dentystyczny i wszystkie dzieci miały dostęp do bezpłatnego leczenia. 12 września 2019 weszła w życie ustawa o obowiązku zapewnienia dzieciom opieki dentystycznej wg. której w każdej placówce powinien być stomatolog, a jeśli nie ma takiej możliwości dyrekcja musi wskazać miejsce, gdzie taki dyżur jest pełniony. Najnowsze badania wykazują, że ok. 90% dzieci w wieku 5-10 lat ma problem z chorobami zębów i dziąseł. Problem jest zatem poważny. Ale czy ustawa może coś zmienić, skoro NFZ od lat przyznaje mniej funduszy na usługi stomatologa? Szkoły nie mają zabezpieczonych funduszy mogących taką opiekę zapewnić. A jeśli nawet w szkołach jest gabinet dentystyczny, to od wielu lat nieużywany. Żaden dentysta nie zechce pracować na przestarzałym sprzęcie, który nie spełnia wymogów i więcej może przynieść szkód niż pożytku. A jeśli nawet szkoły zorganizują dyżury dentystyczne, to pełniący je lekarze zapewnią dzieciom tylko przegląd stanu uzębienia. Leczenie trzeba będzie przeprowadzić i tak gdzie indziej - prywatnie.


© 2019 http://centrumfinansowe24.com.pl/